North Carolina Primary Election 2014 - WSPA.com

North Carolina Primary Election 2014

Posted: Updated:

N.C. STATE AND FEDERAL RACES - Only Contested Races Appear

U.S. Senate
Republican
Thomas “Thom” Roland Tillis

Democratic
Janey “Kay” Ruthven Hagan

Libertarian
Sean Newton Haugh



U.S. House of Representatives District 10

Republican

Patrick Timothy McHenry

Democratic

Tate Mcqueen, IV



U.S. House of Representatives District 11


Democratic 
Thomas “Tom” Waddell Hill

Republican

Mark Meadows



N.C. State Senate 47


Republicans
Ralph Edward Hise Jr.



N.C. State Senate 49


Republicans
Mark Crawford

Democrats
Terry Van Dunn


N.C State Senate 50

Democrats

Jane Bates Hipps 
 
Republicans

Jim Davis



N.C. House of Representatives District 117

Republican
Charles Worden McGrady

Libertarian
Shelby Mood


BUNCOMBE COUNTY

District Attorney - (80 Precincts)
Democrat
Ronald Lee Moore           
Todd McKinnon Williams          

Board of Commissioners District 1 - (40 Precincts)
Democrats
Brownie Wayne Newman           
William Keith Young           

Board of Commissioners District 2 – (32 Precincts)
Democrats
Ellen Madans Frost           
Carol Weir Peterson          

Board of Commissioners District 3 – (24 Precincts)
Republicans
David R. King           
Miranda Vinzant Debruhl        
Lewis Henry Clay Jr.      

Clerk of Superior Court – (80 Precincts)
Democrats
James Matthew Martin         
Edwin Duane Martin          
James Thomas Amburgey         



GRAHAM COUNTY
County Commissioner – (4 Precincts)
Republicans
Raymond Williams     
Hubert Merchant
Mike Edwards
Shaun Adams
Ricky Gibson
Michelle S. Lane
Lynn Cody
Democrats
Darrell Collins
Jacob Nelms
Charles Hooper


School Board – (4 Precincts)
Republicans
Chip Carringer
 Democrats
Larry Crisp
Philip Ellington
Lois Satterfield
 Scharlene Wesley

Sheriff – (4 Precincts)
Republicans
Leon Cable
Harold Johnson
Danny Millsaps
 Spencer Weeks
Democrats
Mickey Anderson
John Lovin


Clerk of Court – (4 Precincts)
Republican
Blair Stewart
Democrats
Tammy Holloway
Kent Williams


Register of Deeds – (4 Precincts)
Republicans
Carolyn Stewart
Democrats
Emily Hooper



HAYWOOD COUNTY

Board of Commissioners – (29 Precincts)
Democrats
Bill Leon Upton Jr.
Michael Thomas Sorrells
Robert Eugene McClure
James Weaver (Kirk) Kirkpatrick
Zebuleon Kyle Edwards



HENDERSON COUNTY

Board of Commissoners District 1 – (35 Precincts)
Republicans
Andrew ‘Andrew” Bryant Riddle 
John “J.” Michael Edney 
Albert Hogan “Hogan” Corn

Board of Commissioners District 3 – (35 Precincts)
Republicans
William Gregory Lapsley 
Larry Ray Young

Board of Commissioners District 4 – (35 Precincts)
Republicans
Thomas “Tommy” Hubbard Thompson 
Timothy “Tim” Van Griffin

Register of Deeds – (35 Precincts)
Republicans
Evona Johnson Kilpatrick 
William “Lee” King                                                          
Carroll “C.” Shannon Baldwin 

Sheriff – (35 Precincts)
Republicans
Erik “Erik” Brian Summey 
Charles Stuart McDonald
Michael “Michael” Brian Brown     



JACKSON COUNTY

District Attorney District 30 – (14 Precincts)
Republican
Ashley H. Welch

Democrat
Jim Moore



Board of Commissioners Chairman – (14 Precincts)
Democrat
Brian McMahan
 

Board of Commissioners District 1 – (14 Precincts)
Republican 
Charles R. Elders
 

Democrat
Joe Henry Ward
 

Board of Commissioners District 2 – (14 Precincts)
Republican
Douglas Cody
 

Democrat
Boyce T. Deitz
 

Clerk of Superior Court – (14 Precincts)
Democrat
Ann Melton
 

Register of Deeds – (14 Precincts)
Democrat
Joe Hamilton
 

Sheriff – (14 Precincts)
Republican
Mary Alice Rock
 

Curtis Lambert
 

Jimmy Hodgins
 

Democrat
Steve Lillard
 

Chip L. Hall
 

Michael M. Gosnell
 

Robin Gunnels
 

Doug Farmer
 

Glen Biller
 

Board of Education District 2 – (14 Precincts)
Ken Henke
 

Board of Education District 4 – (14 Precincts)
Judy Watson Henry
 

Ali Laird-Large
 

Wanda McCall Nicholson
 

Board of Education District 5 – (14 Precincts)
Margaret M. McRae




MACON COUNTY
Board of Commissioners District 1 – (15 Precincts)
Republicans
James “Jim” Phil Tate                                                                                                               
John “John” Allen Shearly                                                                                                     
Democrat
Michael David Rogers                                                                                                                

Board of Commissioners District 2 – (15 Precincts)
Republicans
Gary “Gary” Mack Shields                                                                                                            
Ronald “Ron” Mario Haven                                                                                                                 
Democrats
Ronald D. “Ronnie” Beale                                                                                                     
Libertarian
John Martin                                                                                                                              

Clerk of Superior Court – (15 Precincts)
Democrat
Victor “Vic” Horn Perry                                                                                                            

Sheriff – (15 Precincts)
Republican
Robert L. “Bobby” Holland                                                                                                        
Bryan “Bryan” Eugene Carpenter                                                                                         

Register of Deeds – (15 Precincts)
Republicans
James Kenneth Cochran                                                                                                        
Democrats
Philip “Todd” Raby                                                                                                                    
Tina Nicole “Nicki” Tallent                                                                                                        
Kenneth P. Blaine                                                                                                                   



MADISON COUNTY

District Attorney – District 24 – (12 Precincts)
Republicans
Britt Bingham Springer                                                                                                               
Nathan Arthur Miller                                                                                                                      
Robert “Seth” Banks                                                                                                                        

Board of Commissioners – (12 Precincts)
Republicans
Jesse Franklin Sigmon                                                                                                                  
Gene Ulric Cantrell                                                                                                                     
Clarence William “Bill” Briggs                                                                                                       



McDOWELL COUNTY

County Commissioner – (17 Precincts)
Republicans
Tom Fleming 
Lynn Greene 
Chris Allison 
David Walker 
Tony Brown
Matthew Crawford
Jake Asta 
Democrats
Dean Henline 
Gary Loudermilk
 Virginia Williams
Michelle W. Price

Mitchell County

District Attorney District 24 – (9 Precincts)
Republicans
Britt Bingham Springer 
“Nathan” Arthur Miller 
Robert “Seth” Banks 

Board Of Commissioners – (9 Precincts)
Republicans
James “Wesley” Vaughn
Billy “Bill” Slagle 
Joseph “Joe” Michael Street 
Salve Dallas “Dan” McKinney Jr.,
Matthew “Vern” Grindstaff


POLL COUNTY

Board of Commissioners (7 Precincts)
Republicans
Teddy (Ted) Owens
Jake Johnson
Keith Holbert
Shane Bradley
Democrats
Lee Mink
Bill Ingham
Ray Gasperson
Kenneth Brady


RUTHERFORD COUNTY

Clerk of Court – (17 Precincts)
Republicans
Tammy Clements Aldridge
Amanda Davis


Keith Greene 


Steve H. Owens
 

Tara Harrison Toney
 

Democrats
Madeane Bradley Hodge
 

Danita Bailey Sartin
 

Bob Ward
 

Jerry Wease
 

County Commissioner District 1 – (17 Precincts)
Republicans
Bryan A. King
 

Democrats
Deborah Keller
 

County Commissioner District 4 – (17 Precincts)
Republicans
Michael J. Benfield - Rep
 

Democrat
Sandra Butler Weeks - Dem
 

County Commissioner District 5 – (17 Precincts)
Republicans
Julius Owens - Rep


Alan Toney - Rep
 

Democrat
Loyce Broughton - Dem
 

Sheriff – (17 Precincts)
Republicans
Chris Francis
 

Daniel J. Good
 

Democrat
Jack L. Conner
 

Don R. Huckabee
 

Jason Wease
 



SWAIN COUNTY

Member of Commissioners – (5 Precincts)
Republicans
LANCE GRANT II 
CAROLYN BAIR 
Democrats
CORRENA ELDERS BARKER 
BEN BUSHYHEAD 
DONNIE DIXON 
THOMAS RAY SIMONDS
STEVE MOON 
ROBERT WHITE 
VIDA CODY 
DANNY BURNS
DAVID MONTEITH 

Chairman of Commissioners – (5 Precincts)
Democrats
PHIL CARSON 
BOYD A. GUNTER 

Board of Education – (5 Precincts)
Democrats
BOB MARR
DENNIS ANTHONY 
GEORGE ROGERS 
KIMBERLY CARPENTER LAY 
FRANK MAENNLE 

Clerk of Superior Court – (5 Precincts)
Democrats
HESTER SITTON 
OPAL BAKER

Register of Deeds – (5 Precincts)
Democrats
DIANA KIRKLAND 

Sheriff – (5 Precincts)
Republicans
CURTIS COCHRAN (REP)

Democrats
ROCKY SAMPSON
CHUCK MCMAHAN 
GEORGE POWELL 
LARRY ROLAND (DEM)



TRANSYLVANIA COUNTY
Board of Commissioners –  2 Seats To Fill – (15 Precincts)
Republicans
Mark “Mark” Byron Tooley 
James “Kelvin” Phillips 
Arthur “Art” Margraf 
Kenneth “Scott” McCall
“Chase” Robert McKelvey
“Larry” Lee Chapman



YANCEY COUNTY
Board Of Commissioners – (11 Precincts)
Republicans
Earl “Chip” Tipton
“Jeanette” Frances Maddon 
“Byrl” Ballew 
Democrats
John “Johnny” Ransom Riddle 
James “Jim” Moore Edwards 
Lisa “Jill” Austin 

Clerk Of Superior Court – (11 Precincts)
Democrat
Tammy Riddle McEntyre 

Sheriff – (11 Precincts)
Republican
Donald Gary Banks
Democrat
Jeffrey “Jeff” Lee Neill

Powered by WorldNow

250 International Dr.
Spartanburg, S.C. 29303

Telephone: 864.576.7777
Fax: 864.587.5430
Email: webmaster@wspa.com

Can't find something?
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 Media General Communications Holdings, LLC. A Media General Company.