Upstate SC City and County Elections 2013 - WSPA.com

Upstate SC City and County Elections 2013

Posted: Updated:

SPARTANBURG CO.

District 1 Trustee

  • Ronnie Blackwell
  • Don Denton
  • Henry Gramling
  • Mark Holden
  • Brian Keim
  • Harry R McMilan
  • Mark Rollins
  • Michael D Smith

District 2 Trustee

  • Harriette Jolly Hipp
  • Jack Mabry
  • Craig Sims
  • Connie J Smith
  • Brian Walker
  • Joyce M Wright

District 3 Trustee

  • Ann Brown
  • Eddie Dearybury Jr
  • Sterling Farr Sr
  • Shannon Gault
  • Kevin G Lee
  • Tracy R Schultz

District 4 Trustee

  • Melvin L Brewton
  • Tony Davis
  • Charles B Hembree
  • James A McBeth
  • Joni Phillips
  • Randy Williams

District 5 Trustee

  • Steve Brockman
  • Bo Corne
  • Ed Donovan
  • Rick Eitel
  • Julie McMakin
  • Mike Nelson

District 5 Trustee At Large

  • C Phillip McIntyre
  • Thomas M McNamara

Spartanburg City Council District 6

  • Erica Brown
  • Linda Dogan
  • Bradon Lybrand

Spartanburg Community of Public Works

  • Coby Alexander IV
  • Phanes Barno III
  • Wesley Hammond
  • Horace Littlejohn
  • Joe Spigner

Landrum City Council

  • Tammy Wells Cox
  • Billy Inman
  • Savannah Martin
  • Rudolph (Randy) Wohnig
FOUNTAIN INN

Ward 5
  • Jay Thomason
  • L. Berry Woods
GREENVILLE CITY

At-Large-Seat
  • Gaye Sprague (D)
  • Matt Foster (R)
Commissioner of Public Works
  • David Langenhan (D)
  • Deb Sofield (R)
CITY OF GREER

Commissioner of Public Works

  • Gene Gibson
  • Tom Kriese
CITY OF MAULDIN

Seat 1
  • Patricia gettys
  • Taft Matnet
Seat 3 
  • Gabe Hunter
  • Randy Kuzniar
Seat 5
  • Dale Black
  • James Kennedy
TRAVELERS REST

Council (Four Seats to Fill)
  • Harvey Choplin
  • Rebecca Crown Cooper
  • Rick Floyed
  • Jeff George
  • Evert Headley
  • Rick Penland
Referendum Question
  • "Shall the South Carolina Department of Revenue be authorized to issue temporary permits in this city for a period not to exceed twenty-four hours o allow the possession, sale and consumption of alcoholic liquors by the drink to bona fide non-profit organizations and business establishments otherwise authorized to be licensed for consumption-on-premises sales?"
SIMPSONVILLE

Ward 2
  • M.Brown Garret
  • Taylor A. Graham
  • Diedre White Odumakinde
Ward 4
  • Elizabeth Anna Braswell
  • James A. R. Fowler, Jr. 
  • Julius W. Welborn, III
Ward 6
  • Judy Hunter
  • Sylvia M. Lockaby
GREENWOOD CO.

Ninety Six CPW
  • Bruce Werts
  • Jay Reynolds
  • Jeff Sargent
ANDERSON CO.

City Council Ward 2
  • Libby Brown Dodson
  • Kent Dykes
Town Council Ward 1
  • James P. Sonny Davis
Town Council Ward 3
  • Brad Haynes
  • Willie Jean Perrett
Town Council Ward 5
  • Dorothy A. Evans
Council Seat, 2 Seats to Fill 
  • Patricia M Black
  • James Leroy Jeanes Sr
  • Randall J Ledford
  • Johnny Rogers Sr
OCONEE CO.

General Election, 3 Seats to Fill
  • Jennifer Woodward Crawford
  • Frances Guldner Devoe
  • Chris R. Grant
  • Josh Holliday
  • Kathy Rogers
  • Duane E. Wilson
General Election City Council, 3 Seats to Fill
  • Reid Adams
  • Bill Brockington
  • Rusty Cater
  • Yousef Mefleh
  • Susan A. Ramey
  • Doug Williams
PICKENS CO.

Central Town Council, 3 Seats to Fill
  • Paige H. Browers
  • Benji Cumbie
  • Ken Dill
  • Steven H. Farmer
Easley City Council Ward 2
  • Libby Brown Dodson
  • Kent Dykes
Mayor of Liberty
  • Eric Boughman
  • Michael Sheriff
Liberty City Council At Large
  • Brian Deese
  • Chuck Powell
Norris Town Council, 2 Seats to Fill
  • Lawrence McClure
  • Wendell Melton
  • Brian Norris
Pickens City Council, 3 Seats to Fill
  • Carl H. Allmond
  • Jimmy Lee Davis
  • Carlton A. Holley Jr.
  • Patrick W. Lark
  • Donald McKinney
Special Purpose Districts:

BELMONT FIRE AND SANITATION DISTRICT
2 Seats, 4 Year Term
  • Robert Lenny Cass
  • Kenneth Benny Clark
  • Steve Gilliam
  • Homer Wardlaw
BEREA PUBLIC SERVICE DISTRICT
3 Seats, 2 for a 6 Year Term, 1 for a 4 Year Term
  • Nse' Ekpo
  • Thad Mullenax
  • Tommy Ross
  • Kent Vinson
BROOKFIELD SPECIAL TAX DISTRICT
3 Seats, 4 Year Term
  • Chad Carlson
  • Dustin Hughes
  • No other filings, write-in candidate will be declared winner
CLEAR SPRING FIRE & RESCUE DISTRICT
2 Seats, 4 Year Term
  • Toya Lyles
  • David Whiting
DUNCAN CHAPEL FIRE DISTRICT
2 Seats, 6 Year Term
  • Bill Addis 
  • Scott Campbell
  • Melvin M. Pace
FOOTHILL FIRE SERVICE AREA 
3 Seats, 4 Year Term
  • Pamela Hilsman
  • Hugh Hursey 
  • Richard Locke
GANTT FIRE, POLICE AND SEWER DISTRICT
2 Seats, 6 Year Term
  • Bruce Baker
  • Steven Moore
GLASSY MOUNTAIN FIRE SERVICE AREA
4 Seats, 4 Year Term
  • Richard E. Baker
  • William C. Brodie
  • Dennis Geagan
  • Jim White
GOWENSVILLE  PUBLIC SERVICE DISTRICT
3 Seats, 4 Year Term
  • Al Essey
  • Connie Ross
  • No other filings, write-in candidate will be declared winner
LAKE CUNNINGHAM FIRE DISTRICT
2 Seats, 6 Year Term
  • Kay Farmer
  • No other filings, write-in candidate will be declared winner
MARIETTA WATER, FIRE, SANITATION & SEWER DISTRICT
1 Seat, 6 Year Term
  • Tyler Matheney
NORTH GREENVILLE FIRE DISTRICT
3 Seats, 4 Year Term 
  • Sam Clark
  • Greg Robertson
  • Jeffrey Smith
PARKER SEWER & FIRE SUB DISTRICT
1 Seat, 6 Year Term 
  • Curtis Brissey
  • Teresa Howard
  • Alan Kay
  • Cheryl A. Pressley
PIEDMONT PARK FIRE DISTRICT
1 Seat, 6 Year Term 
  • Robert C. Whitmire
SLATER MARIETTA FIRE DISTRICT
2 Seats, 6 Year Term
  • B. Shane Cody
  • Carroll Talley
SOUTH GREENVILLE FIRE DISTRICT
2 Seats, 6 Year Term 
  • Terry Blakely
  • W.M. Billy Campbell
TAYLORS FIRE & SEWER DISTRICT
1 Seat, 6 Year Term
  • Paul Bowen 
  • Gilbert Rivers
TIGERVILLE FIRE DISTRICT
3 Seats, 4 Year Term
  • Betty Brown
  • Ken Shupe
  • Ann Trammell
  • Billy Watson
WADE HAMPTON FIRE & SEWER DISTRICT
1 Seat, 6 Year Term
  • John L. Jolly
  • Stephen W. Rhodes, Sr.
Powered by WorldNow

250 International Dr.
Spartanburg, S.C. 29303

Telephone: 864.576.7777
Fax: 864.587.5430
Email: webmaster@wspa.com

Can't find something?
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 Media General Communications Holdings, LLC. A Media General Company.